Kancelárka Merkelová odmieta chýry o chaose v eurozóne

15.10.2012

BERLÍN 15. októbra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vylučuje riziko „nekontrolovateľných udalostí“, akými by mohol byť štátny bankrot Grécka alebo odchod krajiny z menovej únie.

„Obavy, že existuje riziko určitých nekontrolovateľných procesov v eurozóne som počula v Ázii, v Číne, úplne však súhlasím s ministrom financií (Wolfgangom Schäublem), že takýto nekontrolovateľný vývoj nenastane,“ uviedla v pondelok Merkelová.

Kancelárka na tlačovej konferencii potvrdila, že si želá zotrvanie Grécka v eurozóne. Tento postoj podľa svojich slov tlmočila aj gréckemu premiérovi Antonisovi Samarasovi minulý týždeň na stretnutí v Aténach.

Hovorca nemeckej kancelárky Steffen Seibert predtým v pondelok uviedol, že Berlín vylučuje ďalšiu reštrukturalizáciu dlhu Grécka. Atény podľa neho musia vystupňovať úsilie o zníženie dlhu a posilnenie konkurencieschopnosti.

Popredné nemecké ekonomické inštitúty minulý týždeň uviedli, že Grécko sa nepodarí zachrániť bez ďalšej reštrukturalizácie dlhu. Na reštrukturalizáciu pohľadávok voči Grécku vyzval Medzinárodný menový fond (MMF).

Oficiálni veritelia by sa podľa fondu mohli inšpirovať dohodou zo začiatku tohto roka, na základe ktorej súkromní veritelia odpustili Aténam časť dlhu.