Kapacita trvalého eurovalu sa vraj zvýši na dva bilióny eur

24.9.2012

BERLÍN 24. septembra (WEBNOVINY) – Členské štáty eurozóny údajne plánujú zvýšenie kapacity trvalého záchranného fondu na viac ako 2 bilióny eur zo súčasných 500 mld. eur. Informoval o tom v nedeľu nemecký týždenník Der Spiegel.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) by sa mal zamerať na vykupovanie najrizikovejších dlhopisov veľkých štátov eurozóny ako Španielsko alebo Taliansko.

Do nákupov by sa mohli zapojiť aj súkromní investori. Pokiaľ bude môcť fond využiť pri získavaní kapitálu rovnaké techniky ako dočasný EFSF, mohol by dosiahnuť kapacitu zhruba 2 bil. eur aj bez zvyšovania príspevku štátov, informovala agentúra Reuters.

Hovorkyňa nemeckého ministerstva uviedla, že ESM by mal mať k dispozícii rovnaké nástroje ako dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF), sumu 2 bil. eur však označila za „nepochopiteľnú“. Plánované navýšenie úverovej kapacity podľa agentúry Reuters odmieta Fínsko. Hovorca Európskej komisie medializované informácie nekomentoval.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) mal fungovať už od 1. júla, jeho naštartovaniu však bránili námietky odporcov záchranných mechanizmov v Nemecku.

Cestu pre fungovania tzv. trvalého eurovalu otvoril tento mesiac nemecký ústavný súd, keď rozhodol, že prezident krajiny môže podpísať zákon o vzniku ESM. Vedenie fondu má zasadnúť prvýkrát 8. októbra v rámci stretnutia skupiny ministrov financií eurozóny.