Každý piaty tender na Slovensku ide cez elektronickú aukciu

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Každé piate verejné obstarávanie na Slovensku sa za uplynulých 12 mesiacov konalo aukčným spôsobom, konštatuje Transparency International Slovensko (TIS).

Na objeme obstarávania sa aukcie podieľali 12-timi percentami.

Za dvanásť mesiacov od povinného zavedenia elektronických aukcií vo verejnom sektore v apríli 2011 sa aukcie použili v 764 tendroch za 148 miliónov eur bez DPH.

„Za jeden rok tak objem i počet uskutočnených aukcií dosiahol trojnásobne vyššiu úroveň ako za celú históriu verejného obstarávania na Slovensku,“ hovorí riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.

Pre porovnanie, v celom roku 2009 sa elektronické aukcie použili len pri 48 väčších nákupoch za 9,1 milióna eur.

Ako ďalej vyplýva z analýzy TIS na základe dát z portálu Otvorené verejné obstarávanie (tender.sme.sk), najviac sa aukcie používali pri nákupoch zdravotníckeho tovaru a pri obstarávaní hotelových a reštauračných služieb. Tieto dve skupiny tvorili takmer polovicu objemu aukcií.

Pri desatine objemu aukcií sa nakupovali stavebné práce a podobné objemy smerovali aj na nákup kancelárskej techniky.

Najviac sa ušetrilo na konzultáciach, najmenej potraviny

Najvyššie úspory pri elektronických aukciách oproti tendrom bez ich použitia dosiahli obstarávania právnych a konzultačných služieb (úspora 21 percent z plánovanej ceny) a stavebných prác (úspora 20 percent).

Výrazné úspory sa aukciami dosiahli aj pri nákupe služieb pre likvidáciu odpadu (14 percent) a pri energiách (deväť percent).

Naopak, žiadne úspory aukčnou metódou nedosiahli za posledný rok nákupy nábytku a potravín, a len mierne pri kúpe áut a zdravotníckej techniky (zhruba dve percentá).

Najviac aukcii urobil Národný ústav tuberkulózy

Najväčší počet aukcií uskutočnil a pľúcnych chorôb (55 tendrov za 0,8 milióna eur).

Z ministerstiev boli najaktívnejšie ministerstvo obrany (51 tendrov za 10,6 mil. eur) a ministerstvo práce, ktoré aukcie použilo pri 50 zákazkách za takmer 28,4 milióna eur.

Z miest bola najväčším obstarávateľom s aukciami za 3,7 milióna eur Považská Bystrica. Priemerná veľkosť tendrov s použitou akciou dosiahla 194-tisíc eur.

Minuloročná novela zákona o verejnom obstarávaní zaviedla povinnosť používať elektronické aukcie pre tovary a služby nad 40-tisíc eur a pre stavebné práce nad 200-tisíc eur (do 1. januára 2012 boli limity vyššie).

Pri službách a stavbách však môžu obstarávatelia ostať pri klasickej metóde, ak nie je dostatočne možné definovať technické požiadavky na nakupovaný predmet. Hlavnou výzvou pre reguláciu verejného obstarávania v oblasti aukcií ostáva väčšia kontrola zo strany

Úradu pre verejné obstarávanie a podpora aukcií s takzvaným otvoreným koncom, kde v priebehu súťaže nové najnižšie ponuky umožňujú dostatočný čas pre konkurentov reagovať pred definitívnym ukončením aukcie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...