Kažimír použije zuby a nechty, aby Unionu nič nezaplatil

17.10.2013

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií sa bude snažiť zubami nechtami o to, aby Slovensko vlastníkovi zdravotnej poisťovne Union nezaplatilo ani euro, povedal vo štvrtok minister financií Peter Kažimír na parlamentnej Hodine otázok.

„Spor sa ešte neskončil a bič plieska na konci,“ konštatoval. Minister financií zdôraznil, že informácie v médiách sa nezakladajú na reálnom základe a rozhodnutie súdu bolo len procesným rozhodnutím.

„Čo som čítal, to je len rádio Jerevan. Prisnilo sa babe, čo chcela mať,“ dodal.Odporúčame aj:

Slovensko je pre Ficov zákaz zisku blízko vysokej pokute

Peter Kažimír nevidí spor o zákaz zisku poisťovní tak čierno

Slovensko má pre Union na krku ďalšiu arbitráž

Pripomenul, že arbitráží po celom svete je neúrekom, podľa neho ide o súčasný trend, pretože je výhodné súdiť sa so štátom. „Postupujeme pokojne a potom môžete povedať, či to bolo fér,“ uzavrel minister financií.

Slovensko musí zaplatiť 25 miliónov eur

„Z vašej odpovede vyplýva, že viete, že máte prúser. Slovensko za vašu babráckosť a tvrdohlavosť Roberta Fica bude platiť,“ konštatoval poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Vládny Smer-SD vyzval, aby prehraté milióny zaplatil z vlastných financií. „Premiér vie zháňať peniaze vlastnou hlavnou,“ odkázal Kaník Kažimírovi.

Poslanec za SDKÚ-DS ministrovi financií položil otázku: „Vážený pán minister, rozhodnutie Najvyššieho spolkového súdu Nemecka výrazne znížilo šance SR zvrátiť prehratú arbitráž vo veci protiústavného zákazu zisku, ktorý presadila vaša prvá vláda. Budete garantovať vlastnou hlavou škody, ktoré vznikajú našim občanom?“

Slovensko bude musieť zaplatiť 25 mil. eur vlastníkovi zdravotnej poisťovne Union, holandskej spoločnosti Achmea, ktoré jej priznal arbitrážny súd v decembri minulého roka. To, že rozhodnutie arbitrážneho súdu o odškodnení bolo v poriadku, údajne konštatoval aj Najvyšší spolkový súd Nemecka.

Informácie priniesli SME i Hospodárske noviny na svojich internetových portáloch. Denníky vychádzajú z tvrdení advokátov Andreja Leontieva a Radovana Pala z advokátskej kancelárie Taylor Wessing e/n/w/c.

Námietke súd nevyhovel

Slovensko odmietlo zaplatiť náhradu Achmei za zákaz zisku zdravotných poisťovní z roku 2007, odvolalo sa na to, že arbitrážny tribunál nemal právomoc rozhodovať tento spor. Na nemeckom súde sa preto snažilo o zrušenie jeho rozhodnutia. Najvyšší spolkový súd Nemecka podľa SME i Hospodárskych novín námietke nevyhovel.

„Išlo tu o poslednú inštanciu po tom, ako rozhodcovský súd tzv. medzinárodným nálezom potvrdil, že má právomoc rozhodovať predmetný spor a po tom, ako toto rozhodnutie potvrdil aj Vyšší krajinský súd vo Frankfurte,“ uviedli právnici pre Hospodárske noviny.

Arbitrážny súd koncom minulého roka rozhodol, že Slovensko porušilo bilaterálnu investičnú dohodu s Holandskom a uložil SR povinnosť zaplatiť poisťovni Achmea náhradu škody vo výške 22 mil. eur, ako aj uhradiť tri mil. eur za trovy konania.

Keďže Slovensko odmietlo kompenzáciu uhradiť, luxemburský súd ešte v máji tohto roka nariadil zablokovanie 29,5 mil. eur slovenských aktív, na ktoré vykonáva exekúciu vlastník Unionu. Rozhodnutie súdu berie do úvahy výšku pohľadávky, ktorú má Achmea voči Slovenskej republike.