KDH navrhuje odobrať penziu štátnym a verejným zamestnancom

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Tisíce voľných pracovných miest by na Slovensku podľa poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) mohol priniesť zákaz súbehu práce v štátnej a verejnej správe a poberania dôchodku.

Ako uviedla v parlamentnej rozprave k správe o opatreniach na riešenie nezamestnanosti, štát by takýto krok nestál nič.

Zamestnanec v štátnej a verejnej správe by si podľa nej mohol vybrať, či chce poberať dôchodok a prestane pracovať, alebo sa dôchodku vzdá a zostane pracovať v štátnej alebo verejnej službe. „Bola by to veľká pomoc pre nezamestnaných,“ uviedla.

Upozornila na to, že zamestnávatelia prišli s návrhom umožniť prepustenie zamestnanca z dôvodu splnenia nároku na poberanie starobného dôchodku. „Ministerstvo sa tvári ako mŕtvy chrobák,“ zdôraznila.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou by sa zaviedol zákaz súbehu práce v štátnej a verejnej správe a poberania dôchodku, už poslanci za KDH podali do parlamentu.

V polovici februára tohto roka však parlament tento návrh neposunul do druhého čítania. V štátnej a verejnej správe pritom podľa poslancov za KDH pracuje asi 20 tisíc zamestnancov, ktorí zároveň poberajú starobný dôchodok.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...