KDH vyzýva vládu, aby informovala verejnosť o financiách

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico by mal verejnosť informovať o tom, ako zamýšľa konsolidovať verejné financie. Na utorkovej tlačovej konferencii strany KDH to uviedol jej predseda Ján Figeľ.

Nepáčilo sa mu totiž, že päť týždňov pred zverejnením návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok vláda zatiaľ nepredstavila úsporné opatrenia.

„Zodpovedná vláda by tomto čase už diskutovala s odbornou verejnosťou a opozíciou, ako vyriešiť problémy v rozpočte,“ pridal sa ku kritike podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Podľa predstaviteľov opozičnej strany, doterajšie vládne opatrenia nie sú účinné. „Po roku zistili, že ich princíp – zdaňovať všetko, čo sa hýbe, pridusil ekonomiku,“ uviedol Figeľ. Vláda bude musieť na budúci rok v rozpočte nájsť dodatočných vyše 600 mil. eur.

KDH preto odporučilo vláde Roberta Fica päť rád, ako dať verejné financie do poriadku. Podľa Moravčíka by mal štát v prvom rade šetriť na sebe. Narážal tak na reformu verejnej správy, ktorú má na starosti minister vnútra Róbert Kaliňák. „Namiesto skutočného rušenia organizácií sa len vymieňajú tabuľky s ich názvami,“ povedal. Druhou prekážkou k ozdraveniu verejných financií sú podľa KDH predražené verejné obstarávania. „Ministri Smeru sa namiesto šetrenia predbiehajú, kto drahšie nakúpi a kto lepšie oklame verejné obstarávanie,“ myslí si Moravčík.

Kresťanskí demokrati kabinetu Roberta Fica odporúčajú, aby sa radšej zameriaval na odhaľovanie skutočne veľkých daňových podvodov. „Tri miliardy eur na daňových podvodoch ročne sa nedajú nájsť ani u cukrárok, ani u kvetinárov, ani u čašníkov,“ vyhlásil Moravčík. Ďalším spôsobom, ktorý by podľa predstaviteľov opozície mali viesť k oživeniu ekonomiky, sú podľa KDH nižšie dane a odvody. Opozičná strana taktiež vládu varuje, aby opätovne nesiahala na dôchodky v druhom pilieri.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...