Klesajúce ceny ropy znepokojili OPEC, príčinou je prebytok

11.6.2012

VIEDEŇ 11. júna (WEBNOVINY) – Predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) signalizovali, že kartel by mohol konať, aby znížil nadbytok ropy, ktorý oslabil ceny ropy.

Uviedli však, že nie je pravdepodobné, že tento týždeň kartel stanoví ťažobné kvóty pre jednotlivé krajiny.

Šéf OPEC-u Abdal Kárim Luaibí, ktorý je zároveň irackým ministrom ropného priemyslu, v pondelok uviedol, že udržanie ceny na úrovni 100 až 120 USD za barel je „primerané a prijateľné“, ale odmietol konkretizovať, aký krok, ak vôbec nejaký, by kartel mohol prijať na štvrtkovej schôdzke.

„Je veľmi jasné, že existuje obrovský prebytok, ktorý vedie k prudkému poklesu cien vo veľmi krátkom časovom období,“ povedal šéf kartelu novinárom.

Cena ropy je teraz na úrovni približne 100 USD za barel po tom, ako klesla z marcového štvorročného maxima 128 USD za barel. K poklesu cien prispeli obavy z pomalého tempa globálneho ekonomického zotavovania.

Kuvajtský minister ropného priemyslu Hani Husajn uviedol, že je presvedčený, že diskusia o možnom znížení ťažby je s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnutná.

„Niektorých členov znepokojujú ceny,“ povedal novinárom. Na otázku, či OPEC bude diskutovať o obmedzení ťažby, odpovedal: „Budeme o tom musieť hovoriť.“