Klesli ceny ropy, zlacnelo aj zlato

2.10.2013

NEW YORK 2. októbra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok oslabili, keďže americkí politici pokračovali v spore o to, ako sa dostať zo slepej uličky v otázke štátneho rozpočtu. Okrem toho údaje Amerického ropného inštitútu (API) ukázali, že zásoby čierneho zlata v USA sa minulý týždeň zvýšili o 4,55 mil. barelov, čo bolo viac, ako sa očakávalo.

To tiež zatlačilo ceny ropy nadol. Londýnska ropa Brent uzavrela nižšie o 43 centov, a to na úrovni 107,94 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy sa znížila o 29 centov na 102,04 USD za barel.

Zlato v utorok zlacnelo a dostalo sa na najnižšiu úroveň za takmer dva mesiace. Cena žltého kovu výrazne klesla v úvode amerického obchodovania, keďže tón na trhu určil príkaz na masívny predaj na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy. Na trhu to vyvolalo dohady o nútenom výpredaji zo strany komoditného fondu, ktorý má problémy.

Iní obchodníci uviedli, že pokles ceny zlata podporilo sklamanie, že uviaznutie Washingtonu v slepej uličke v otázke rozpočtu nedokázalo spustiť nákupy zlata ako bezpečného útočiska. Spotová cena do 19:12 GMT oslabila o 2,8 % na 1 289,51 USD za uncu. Predtým však klesla až na 1 282,59 USD za uncu, čiže najnižšie od 7. augusta. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 40,90 USD na 1 286,10 USD za uncu.