Klienti španielskej Bankie si za týždeň vybrali miliardu eur

17.5.2012

MADRID 17. mája (WEBNOVINY) – Klienti problémovej španielskej banky Bankia, nad ktorou vláda minulý týždeň prevzala kontrolu, si počas minulého týždňa zo svojich účtov vybrali viac ako 1 mld. eur.

Informoval o tom vo štvrtok denník El Mundo.

Nový šéf banky José Ignacio Goirigolzarri na zasadnutí vedenia firmy povedal, že zákazníci začali vyberať svoje peniaze po tom, ako banku prevzala vláda, uvádza denník s odvolaním sa na informácie zo zasadnutia.

Akcie banky po zverejnení správy oslabili o viac ako 10 %. Bankia zverejnenú správu nekomentovala.

V nádeji na ukončenie štyri roky trvajúcej krízy španielskeho bankového sektora vláda fakticky prevzala kontrolu nad peňažnou inštitúciou Bankia SA, ktorá patrí k najväčším bankám v Španielsku.

Štát minulý týždeň prevzal úplnú kontrolu nad materskou spoločnosťou Bankie, firmy BFA, tým, že núdzový úver v objeme 4,5 mld. eur, ktorý jej poskytol v minulosti, konvertoval na imanie tejto akciovej spoločnosti. To znamená, že vláda vlastní 45-percentný podiel Bankie. Zároveň sa očakáva, že vláda do Bankie napumpuje ďalších 10 mld. eur, aby pokryla jej zlé úvery.

Keďže v Bankii je 10 % vkladov španielskeho bankového systému, znamená to, že je najväčšou z ôsmich bánk, ktoré vláda v posledných rokoch zachraňovala. Bankia vznikla v roku 2010, kedy Madrid donútil množstvo slabých sporiteľní, aby sa zlúčili.