Kľúčovú sadzbu Libor má nahradiť nový systém

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Kľúčovú sadzbu na londýnskom medzibankovom trhu Libor pravdepodobne od roku 2014 nahradí nový dvojstupňový systém.

Existujúci mechanizmus, kedy sadzby stanovuje britská banková asociácia na základe údajov od svojich členských bánk, majú doplniť indexy založené na reálnych transakciách. Informoval o tom v nedeľu denník Financial Times (FT).

Nový systém má zabezpečiť kontinuitu existujúcich zmluvných vzťahov odvodených od sadzieb Libor v objeme 350 biliónov USD a proces ich určovania zároveň pevnejšie naviazať na objektívne dáta, uviedol Martin Wheatley, výkonný riaditeľ britského úradu pre finančné služby.

Návrh však môže vyvolať konflikt s regulačnými úradmi v USA, ktoré požadujú úplný rozchod s existujúcim systémom, upozorňuje FT.

Predstaviteľ amerického regulačného úradu CFTC Gary Gensler označil pre denník súčasný systém za dlhodobo neudržateľný. Minulý mesiac na konferencii v Londýne uviedol, že sadzby na medzibankovom trhu sa majú odvodzovať od reálnych transakcií. Regulačné úrady by si mali podľa neho stanoviť pevný termín pre zrušenie sadzieb Libor a Euribor, ktoré sa v súčasnosti určujú na základe vlastných údajov bánk.

Úrady v Európe, USA a Japonsku vyšetrujú viac ako desiatku veľkých bánk pre možné manipulácie so sadzbou Libor medzi rokmi 2007 až 2010. Predmetom záujmu regulačných úradov sú aj podozrenia z manipulácií so sadzbou Euribor, ktorá je kľúčová pre stanovenie úrokov v eurách, a tokijskou sadzbou Tibor pre úroky v japonských jenoch.

(1 EUR = 1,2988 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...