Koaličný partner Merkelovej žiada odchod Grécka z eurozóny

24.7.2012

BERLÍN 24. júla (WEBNOVINY) – Počet koaličných partnerov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorí žiadajú odchod Grécka z eurozóny, rastie.

Najnovšie Patrick Döring, generálny tajomník Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je menším koaličným partnerom vo vláde kancelárky Merkelovej, povedal v rozhovore pre noviny Passauer Neue Presse, že Grécko by sa zotavilo a opäť získalo konkurencieschopnosť rýchlejšie mimo eurozóny. „Ak Grécko nebude viac súčasťou eurozóny, obnoví to dôveru na trhoch,“ povedal.

Líder FDP Philipp Rösler, ktorý je tiež ministrom hospodárstva, cez víkend pre televíznu stanicu ARD povedal, že odchod Grécka z eurozóny už nie je tabu pre expertov alebo členov jeho strany. „Stratilo svoj faktor strachu,“ uviedol. Ďalej tvrdí, že je viac skeptický, či Grécko dokáže splniť podmienky mimoriadnej pomoci. Podľa neho sa Gréci sami rozhodnú opustiť eurozónu, keď budú čeliť platobnej neschopnosti.

Alexander Dobrindt, generálny sekretár bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), ktorá je v Bavorsku sesterskou stranou kresťanských demokratov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, vyhlásil, že Grécko by malo začať s vyplácaním polovice dôchodkov a miezd štátnych zamestnancov v drachmách, aby sa krajina postupne pripravila na odchod z eurozóny.

„S Gréckom sme sa dostali na koniec cesty. Ďalšia pomoc nesmie prísť. Krajina, ktorá nemá vôľu plniť podmienky, alebo to nedokáže, musí dostať šancu mimo eurozóny,“ uviedol Dobrindt, ktorého citoval v pondelok denník Die Welt.