Kolky sa budú tlačiť len v jedinej tlačiarni

19.10.2013

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Kolky na alkohol a cigarety sa budú tlačiť len v jednej štátnej tlačiarni.

Počíta s tým novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov a novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Tie v piatok schválili poslanci Národnej rady SR.

Najneskôr od januára 2015 by sa tak mali kolky tlačiť v Mincovni Kremnica.

Okrem ochrany zdravia občanov by mali zmeny zákonov podľa ministerstva financií znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, či zamedziť daňovým únikom na spotrebnej dani.

V súčasnosti sa kolky tlačia v štyroch komerčných tlačiarňach, ktoré majú sídlo na Slovensku a v členských krajinách Európskej únie. „Vzhľadom na to, že tento systém tlače, distribúcie a používania kontrolných známok bol vo vzťahu k daňovým únikom na spotrebnej dani z liehu identifikovaný ako rizikový, bol vypracovaný nový systém tlače a distribúcie kontrolných známok určených na označovanie spotrebiteľských balení liehu,“ konštatuje ministerstvo financií. Podobne sa vyjadrilo aj ku kolkom na tabakové výrobky. Novela sa nevyhla kritike opozície. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka pôjde o „drahý špás.“ Nechápe tiež, prečo štát ide umelo vytvárať monopol.

Poslanci národnej rady v piatok schválili aj novelu zákona o cenách, ktorá by mala znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, ktorí predávajú tovar, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien. Od začiatku budúceho roka by sa tak mala zrušiť povinnosť viesť cenovú evidenciu. Spomínaná zmena by nemala platiť pre tých podnikateľov, ktorí spĺňajú minimálne dve z nasledujúcich troch podmienok, a to ak celková suma ich majetku presahuje 350-tisíc eur, obrat presahuje 700-tisíc eur a ide o podnikateľov s viac ako desiatimi zamestnancami.