Komerčné banky poskytnú od júla základný produkt za euro

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Komerčné banky najneskôr od júla toho roku budú povinné poskytovať takzvaný základný bankový produkt, pričom poplatky viažuce sa na tento produkt nesmú presiahnuť jedno euro mesačne.

Vyplýva to z návrhu smernice Európskej komisie. “Toto opatrenie bolo na Slovensku schválené súčasnou vládou už v minulom roku. Tým sme sa pri niektorých opatreniach na ochranu klientov bánk dostali o krok pred Európsku komisiu,“ upozornilo Ministerstvo financií SR (MF).

Návrh najnovšej smernice Európskej komisie obsahuje napríklad návrh na zavedenie tzv. základného platobného účtu. Ten by mal obsahovať základné služby, teda napríklad výber hotovosti, bankové prevody alebo poskytnutie platobnej karty.

“Týmto krokom chce komisia zvýšiť dostupnosť bankových služieb. Komisia vychádzala z výsledkov nedávnych štúdií, podľa ktorých vyše 58 miliónov ľudí v EÚ starších ako 15 rokov nemá platobný účet,“ dodal rezort financií.

MF plánuje taktiež zavedenie opatrení zameranými na ochranu a zlepšenie postavenia klientov bánk. Európska komisia chce na celoeurópskej úrovni presadiť prehľadnejšie porovnávanie poplatkov za bankové účty.

„Vytvoríme index bankových poplatkov, čo umožní prehľadné porovnávanie vývoja cien najčastejšie využívaných bankových služieb a balíčkov, ktoré ponúkajú jednotlivé banky,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...