Komisia chce, aby Madrid zverejnil plán na záchranu Bankie

31.5.2012

MADRID 31. mája (WEBNOVINY) – Španielsko musí svoje plány na záchranu zoštátnenej banky Bankia predložiť Európskej komisii (EK), povedal hovorca EK Amadeu Altafaj a dodal, že domáce riešenie španielskej bankovej krízy by bolo lepšie ako záchrana zo strany Európy.

Španielska stredopravicová vláda doteraz nedokázala jasne povedať, ako plánuje financovať záchranu štvrtej najväčšej banky v krajine. To spôsobuje, že trhy sú dezorientované a náklady Madridu na požičiavanie si stúpli na úrovne, pri ktorých museli Írsko a Portugalsko žiadať o zahraničnú pomoc.

„V prvom rade potrebujeme, aby nám španielska vláda povedala, aký je jej plán reštrukturalizácie Bankie, o akých možnostiach uvažuje,“ povedal hovorca EK v rozhlasovom rozhovore.

„Tieto plány preštudujeme a uvidíme, či sú v súlade s požiadavkami na štátnu pomoc,“ poznamenal. Španielsko by malo svoj bankový sektor refinancovať prostredníctvom trhových mechanizmov alebo z vládnych zdrojov, radšej ako prostredníctvom záchrany zo strany Európy, povedal Altafaj.

Európska komisia v stredu ponúkla pri rekapitalizácii problémových bánk priamu pomoc zo záchranného fondu eurozóny. Umožnenie priamych pôžičiek bankám zo strany Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) by si však vyžadovalo zmenu zmluvy, ktorá by mohla prísť v čase, keď by to už pre Španielsko bolo neskoro.