Komisia preverí Holandsko, možno mu hrozí realitná bublina

29.11.2012

BRUSEL 29. novembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) spustí hĺbkové vyšetrovanie holandskej ekonomiky, aby zhodnotila riziko realitnej bubliny v krajine, informovala v stredu komisia.

„Je potrebné hlbšie preskúmať potenciálne riziká, ktoré hrozia na základe veľmi vysokej úrovne zadlženosti súkromného sektora v kombinácii s vysokými cenami domov,“ píše sa vo vyhlásení. Holandsko má jeden z najvyšších pomerov hypotekárnej zadlženosti na obyvateľa v EÚ, v roku 2011 jej celková hodnota presiahla 110 % hrubého domáceho produktu.

EK sa tiež pripravuje na hlbšiu analýzu finančného sektora na Malte. „Existuje riziko v spojitosti extrémne veľkého finančného systému a bánk s vysokou expozíciou na realitných trhoch v kombinácii s vysokým zadlžením súkromného sektora,“ vysvetľuje komisia.

Ak výsledok vyšetrovaní podporený ministrami financií EÚ bude, že neexistuje riziko, komisia nepodnikne žiadne kroky. Ak by však potenciálne problémy ohrozovali fungovanie ekonomiky menovej únie, EK zašle Holandsku a Malte odporúčania a krajiny budú musieť pod hrozbou sankcií urobiť kroky na nápravu.