Konečná dohoda o Cypre sa blíži, eurozóna čaká na voľby

BRUSEL 22. januára (WEBNOVINY) – Konečná dohoda o finančnej pomoci pre Cyprus by mohla prísť v marci po tom, ako sa v krajine uskutočnia parlamentné voľby.

Vyhlásil to v pondelok odchádzajúci šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Prechodné obdobie by mali cyperské úrady a veriteľské inštitúcie využiť na finalizáciu základných bodov memoranda o porozumení, dodal Juncker po stretnutí ministrov financií eurozóny v Bruseli.

Ministri podľa neho privítali pokrok pri implementácii dôležitých opatrení, na ktorých sa Cyprus dohodol s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF), a vyjadrili presvedčenie, že krajina dokáže pokryť svoje krátkodobé finančné potreby.

Cyprus rokuje s medzinárodnými veriteľmi o úverovom programe v objeme 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky.

Tamojšia vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Podľa predbežnej dohody s veriteľmi by malo ísť na pomoc bankám celkovo 10 mld. eur. Konečné rozhodnutie ministrov financií eurozóny o schválení pomoci sa podľa agentúry AFP neočakáva skôr ako 21. januára.

Nikózia sa v rámci úsporných opatrení zaviazala znížiť platy vo verejnom sektore, zmraziť ich valorizáciu, zaviesť dôchodkovú reformu, vrátane zvýšenia veku odchodu do dôchodku, zaviesť nové spôsoby vypočítavania dane z nehnuteľností a zvýšiť napríklad daň z pridanej hodnoty.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...