Kontroverzná dohoda ACTA pred Európsky súdny dvor nepôjde

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Výbor Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod v utorok zamietol žiadosť o duplicitné postúpenie kontroverznej dohody ACTA Európskemu súdnemu dvoru.

Namiesto toho výbor prijal návrh, na základe ktorého by mal Európsky parlament pokračovať v rokovaniach, a potom rozhodnúť, či dohodu schváli.

„Chceme, aby bol Európsky parlament v nadchádzajúcich mesiacoch flexibilnejší pri rozhodovaní, či je ACTA skutočne vhodným nástrojom na riešenie problémov, ktoré riešiť má bez toho, aby vytvárala nové,“ skonštatoval koordinátor výboru Daniel Caspary s tým, že ak by Európsky parlament dohodu ACTA na súd postúpil, nemohol by o nej hlasovať.

Súdny dvor rozhodol rýchlo

Súdnemu dvoru pritom obvykle trvá jeden až dva roky, kým vydá stanovisko. „Dnešné rozhodnutie je prvým znamením, že parlament je pripravený odmietnuť dohodu ACTA,“ skonštatoval europoslanec a člen výboru Bernd Lange.

Ako dodal, od začiatku bolo chybou miešať falšovaný tovar a internetový obsah v jednej dohode. „Som úplne proti postúpeniu ACTA na súd, pretože si myslím, že by mala byť odmietnutá okamžite,“vysvetlil svoj postoj pri hlasovaní europoslanec Jan Philipp Albrecht.

O stanovisko súdneho dvora ku dohode ACTA pritom už vo februári požiadala samotná Európska komisia. Aj z tohto dôvodu bol návrh o ďalšie stanovisko súdneho dvora zamietnutý. Viacerí členovia výboru sa totiž zhodli na tom, že duplicitný návrh postúpiť ACTA súdnemu dvoru bol politický ťah, ktorého cieľom bolo zdržanie rokovaní. „Mojim zámerom však bolo len pomôcť členom parlamentu v rozhodovaní,“ skonštatoval David Martin, ktorý návrh predložil.

Európsky parlament rozhodne v júni

O dohode ACTA by mal výbor rokovať ešte v apríli a máji. Rozhodujúce slovo však bude mať Európsky parlament, ktorý bude vo veci spornej obchodnej dohody rokovať v júni.

Na základe žiadosti Európskej komisie by mal súdny dvor posúdiť zlučiteľnosť ACTA so základnými ľudskými právami a slobodami, najmä s právom na súkromie, slobodou prejavu, právom na prístup k informáciám, právom na ochranu osobných údajov a právom vlastniť majetok v prípade duševného vlastníctva.

„V prípade, že rozhodne o jej nezlučiteľnosti, dohoda ACTA nebude môcť byť v tomto znení zo strany EÚ uzavretá. V takom prípade by dohoda musela byť prepracovaná v intenciách stanoviska Súdneho dvora,“ informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...