Košická nemocnica už začala so zlučovaním kliník

5.10.2012

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach už začala avizované zlučovanie kliník. Ako informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová ku koncu septembra zlúčili I. a III. Internú kliniku a I. a II. Gynekologickú kliniku.

„Ide o prvú fázu racionalizačných opatrení vedenia nemocnice,“ uviedla Šustová. Ako pokračovala, tento krok prinesie ročnú úsporu 310 tisíc eur. Zlúčením interných kliník sa má napríklad znížiť počet lôžok o deväť, čím sa zvýši obložnosť na 84,5 %. Nemocnica predpokladá aj vyššiu kontrolu nad liekmi a ich presným vykazovaním i viac príjmov od zdravotných poisťovní. Tento krok zároveň zníži personálne náklady vďaka nižšiemu počtu vedúcich pracovníkov. „Iba malú redukciu podľa počtu lôžok čaká aj ostatný personál,“ skonštatovala Šustová.

Ďalších 168 tis. eur ročne plánuje nemocnica ušetriť zlúčením Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie s I. stomatologickou klinikou. Úspory by malo priniesť aj zjednotenie Ústavu patológie a oddelenia patológie, a to vo výške 380 tisíc eur.

„Zlúčením vybraných pracovísk, UNLP usporí spolu 860-tis eur ročne,“ povedala Šustová, ktorá zároveň podotkla, že zmeny sa realizujú po konzultácii s Lekárskou fakultou Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.

Stratégiu racionalizácie a revitalizácie pripravuje aj Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). Podľa hovorkyne Petry Stano Maťašovskej v tejto veci úzko komunikujú s Univerzitou Komenského, Slovenskou zdravotníckou univerzitou, či ministerstvom zdravotníctva.

„Keďže materiály majú zatiaľ len pracovný charakter, konkrétne opatrenia nebude zatiaľ UNB zverejňovať,“ skonštatovala Maťašovská. Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici podľa hovorkyne Ruženy Maťašeje zatiaľ o zlučovaní kliník a oddelení neuvažuje.