Krachujúca Smrečina stopla výrobu, odpojili ju od elektriny

BANSKÁ BYSTRICA 14. mája (WEBNOVINY) – Firma Smrečina Hofatex v Banskej Bystrici, na ktorú minulý týždeň podal reštrukturalizačný správca návrh na konkurz, v utorok zastavila výrobu.

Zo závodu si dodávatelia odvážajú nezaplatenú surovinu, pracovníci Stredoslovenskej energetiky prišli odpojiť závod od elektriny.

Zamestnancom, ktorí sa v utorok ráno zhromaždili pred závodom s pôvodným zámerom štrajkovať za vyplatenie miezd, to oznámil predseda predstavenstva Roman Adámek s tým, že sa podarilo zohnať aspoň peniaze na výplaty za apríl a dnes ich firma odosiela na ich účty. „To je vec, ktorou som si nebol istý ešte včera,“ uviedol Adámek.

Rozbeh výroby bez finančnej injekcie však podľa neho nie je nemožný. „Jediné, čo vieme urobiť, je doexpedovať a dostať čo možno maximálne množstvo financií späť do firmy, aby sa mohlo všetkým dodávateľom vrátane ľudí vyplatiť, čo im je táto firma dlžná. Či sa to podarí, neviem povedať,“ dodal.

Z takmer 170 zamestnancov Smrečiny Hofatex už od 26. apríla ostávali postupne viacerí doma so 60 percentami mzdy, minulý týždeň ich pracovalo len zhruba 20. Po utorňajšom zastavení výroby bude na expedíciu posledných výrobkov podľa Adámka stačiť päť zamestnancov. Ďalší vývoj po pravdepodobnom vyhlásení konkurzu už bude na rozhodnutiach konkurzného správcu.

Smrečina Hofatex, výrobca drevovláknitých izolačných dosiek pre stavebníctvo, je od decembra minulého roka v reštrukturalizácii a reštrukturalizačný správca podal minulý týždeň v pondelok na súde návrh na jej konkurz. Súd má o ňom rozhodnúť do 15 dní. Podľa Adámka aj vedenia odborov vo firme by firmu pred krachom zachránila zhruba 500-tisícová dotácia, o ktorú zatiaľ neúspešne požiadali vládu. Štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini pre agentúru SITA v piatok uviedol, že štát urobil všetko, čo mohol a ďalší osud firmy je na jej majiteľoch. „Ministerstvo už pred mesiacom požiadalo štátnu Eximbanku, aby bola súčinná pri prefinancovaní reštrukturalizačného plánu Smrečiny Hofatex. Vyvinuli sme maximálne úsilie, ale majitelia podniku sami identifikujú, že fabrika nemá odbyt. Drobná pôžička by bola len kúpením si času na pár mesiacov,“ povedal Pellegrini.

Podľa odborovej predáčky v Smrečine Hofatex Heleny Šikulovej je vláde zrejme jedno, že 170 zamestnancov pôjde na ulicu. „Z odborov išlo podporné stanovisko, aby firma dotáciu 500-tisíc na preklenutie súčasnej situácie dostala. Pretože potom táto fabrika je životaschopná, to prehlásili aj kolegovia z obchodu,“ uviedla Šikulová. Podľa nej vláda podporuje len zahraničných a nie domácich investorov. „Podľa akého kľúča sa dávajú dotácie domácim a zahraničným firmám, nie je otázka pre mňa,“ odmietol komentovať vyjadrenia Pellegriniho Adámek.

Majiteľ Smrečiny Hofatex Ladislav Krajňák pre médiá uviedol, že o pomoc pre firmu požiadal štyri ministerstvá – ministerstvo sociálnych vecí, ministerstvo hospodárstva, ministerstvo financií aj ministerstvo pôdohospodárstva, keďže štátne Lesy SR sú hlavným dodávateľom suroviny pre Smrečinu. Odpovede ešte očakáva. „Situácia sa skomplikovala len preto, že keď sme 6. mája predložili veriteľskému výboru návrh na reštrukturalizačný plán, tak v ten istý deň podal reštrukturalizačný správca návrh na konkurz. Myslím si, že aj tie reakcie energetikov a podobne sú práve preto, že súd má 15-dňovú lehotu na rozhodnutie a asi očakávajú, že rozhodne v prospech konkurzu,“ dodal Krajňák.

Smrečina Hofatex patrí medzi tradičných výrobcov izolačných materiálov z drevného vlákna. Ako ďalej informuje spoločnosť na svojej internetovej stránke, národný podnik Smrečina v Banskej Bystrici vznikol zriaďovacou listinou Ministerstva priemyslu k 1. januáru 1951. V roku 1992 sa štátny podnik transformoval na akciovú spoločnosť Smrečina. Produktové portfólio sa zoštíhlilo a od roku 1994 sa začala výroba odľahčených izolačných panelov Hofatex Therm. V roku 2003 vstúpil do podniku nový investor.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...