Kraje potrebujú na opravu ciest viac ako miliardu eur

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Vyššie územné celky by na rekonštrukciu svojich ciest potrebovali asi 1,2 mld. eur.

Na utorňajšom brífingu to po stretnutí s ministrom dopravy Jánom Počiatkom (Smer-SD) povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka.

Počiatek priznal, že v súčasnosti je 50 percent slovenských ciest v nevyhovujúcom stave, no rozpočet to nedovoľuje riešiť jednorazovo. Samosprávne kraje majú z potrebných 1,2 mld. eur k dispozícii asi päť percent, doplnil Maňka.

Predsedovia krajov kritizujú spôsob, akým sa rozdeľujú peniaze z dane z motorových vozidiel. Každý kraj má cesty a mosty rozdielne dlhé a na toto sa pri rozdeľovaní peňazí neprihliada. Systém by sa mal podľa nich zmeniť. Rovnako považujú za potrebné, aby sa vysporiadali pozemky pod cestami vyšších územných celkov.

Predsedovia krajov k tomuto kroku vládu vyzývajú aj preto, aby nevznikali problémy pri čerpaní eurofondov. To bude podľa nich v nadchádzajúcom období kľúčové a výrazne pomôže riešiť situáciu. Kraje tiež očakávajú, že tento rok sa zakáže pohyb nákladných vozidiel na niektorých úsekoch ciest. Ako povedal Maňka, niekedy je zbytočné cestu opravovať, keď po nej potom prejde kamión a zase ju zničí.

Počiatek tvrdí, že nevyhovujúci stav cestnej siete spôsobilo aj odkladanie riešení už niekoľko desaťročí. Momentálne je zhruba 50 percent ciest prvej triedy v nevyhovujúcom stave, „nejaké“ percento je už v havarijnom stave, doplnil Počiatek. Jednorazové riešenie rozpočet nedovoľuje a treba sa zamyslieť nad systémovým riešením, povedal minister.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...