Krajiny G20 sa musia sústrediť na tvorbu pracovných miest

ŽENEVA 17. júla (WEBNOVINY) – Prioritou skupiny 20 najvýznamnejších ekonomík sveta (G20) na summite v Moskve, ktorý je naplánovaný na záver tohto týždňa, musia byť pracovné miesta.

V stredu to uviedli Medzinárodná organizácia práce (ILO) a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Šesť rokov od globálnej finančnej krízy zamestnanosť zostáva vo väčšine krajín G20 slabá, uviedli šéf ILO Guy Ryder a šéf OECD Ángel Gurría v spoločnom stanovisku.

„Verejná mienka bude hodnotiť G20 na základe jej schopnosť zabezpečiť rast a pracovné miesta,“ tvrdia. Hoci polovica krajín G20 evidovala v posledných dvanástich mesiacoch mierny pokles nezamestnanosti, druhá polovica vykázala nárast a počet nezamestnaných v dvoch krajinách, Španielsku a Južnej Afrike, prekročil 25 %.

Celkovo tak bolo v krajinách G20 začiatkom tohto roka 93 mil. nezamestnaných s tým, že viac ako 30 % bolo bez práce viac ako rok.

Ryder a Gurría vyzývajú na zvýšenie investícií do infraštruktúry, väčší objem úverov pre malých podnikateľov, zlepšenie siete sociálnej starostlivosti a lepšie vyhliadky pre mladých ľudí.

Vo všetkých krajinách okrem Nemecka a Japonsku je nezamestnanosť mladých najmenej dvojnásobne vyššia než dospelých. Aby sa zamestnanosť vrátila na predkrízovú úroveň, G20 bude musieť vytvoriť 67 mil. pracovných miest, tvrdia ďalej.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...