Krehký stav ekonomiky USA a Európy oslabil ceny ropy

14.11.2012

NEW YORK 14. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok oslabili. Dôvodom sú obavy o nižší dopyt a krehký stav ekonomík USA a Európy.

Ceny čierneho zlata sa dostali ešte viac pod tlak po tom, ako Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) znížila odhad dopytu po rope pre štvrtý kvartál tohto roka.

Podľa agentúry sa tiež zvýšila októbrová produkcia Iránu, a to aj napriek sankciám Západu, čo zvýšilo ponuku čierneho zlata na trhu. Decembrové dodávky londýnskej ropy Brent klesli o 81 centov na 108,26 USD za barel. Ceny decembrových dodávok ľahkej americkej ropy zlacneli o 19 centov na 85,38 USD za barel.

Ceny zlata ukončili utorňajšie obchodovanie s poklesom. Spor medzi veriteľmi Grécka okolo najnovšej tranže pomoci pre túto zadlženú krajinu oslabili euro a posilnili dolár.

Silnejšia americká mena tak zdražuje zlato pre držiteľov iných mien. Spotová cena zlata do 19:29 GMT klesla o 0,1 % na 1 725,94 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 6,10 USD na 1 724,80 USD za uncu.