Kríza doľahla aj na automobilky, predaj vozidiel klesol

16.10.2012

FRANKFURT 16. októbra (WEBNOVINY) – Európsky trh s novými automobilmi sa v septembri prepadol najviac za posledných 12 mesiacov. Dvojciferný pokles predaja zaznamenali takmer všetky hlavné značky.

V rámci EÚ sa v septembri zaregistrovalo 1,10 mil. nových áut, čo bolo o 10,8 % menej ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Od začiatku roka európsky trh podľa údajov ACEA klesol o 7,6 % na 9,15 mil. predaných vozidiel. Z hlavných európskych trhov rástla iba Veľká Británia.

Pokles o 13,8 % zaznamenala v septembri aj najväčšia európska automobilová skupina Volkswagen, ktorá si v predchádzajúcich mesiacoch dokázala upevňovať trhový podiel na úkor konkurenčných výrobcov. Dvojka na európskom trhu Ford zaznamenala v septembri pokles predaja o 15 %, predaje tretej najväčšej značky Opel klesli o 16 %. Francúzsky Renault predal v septembri o 33 % menej áut ako v rovnakom období minulého roka a predaje výrobcu luxusných automobilov BMW boli slabšie o 11 %.