Kríza sa nemeckej ekonomiky netýka, riešiť ju musí únia

11.9.2012

BERLÍN 11. septembra (WEBNOVINY) – Podmienky v nemeckej ekonomike by mali zostať v druhom polroku napriek pretrvávajúcim rizikám stabilné. Tvrdí to nemecké ministerstvo hospodárstva, ktoré v utorok zverejnilo pravidelnú mesačnú správu o situácii v ekonomike.

Ministerstvo tiež privítalo rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) z minulého týždňa o nákupoch dlhopisov krajín, ktoré požiadajú o pomoc zo záchranných fondov eurozóny.

Nemecká ekonomika v druhom kvartáli spomalila tempo rastu na 0,3 % z úrovne 0,5 % v prvých troch mesiacoch roka. Časť ekonómov vyjadruje obavy, že najväčšia európska ekonomika by mohla v treťom, prípadne aj štvrtom kvartáli klesnúť.

Jediným riešením dlhovej krízy v eurozóne je, aby členské štáty napravili chybnú finančnú a hospodársku politiku z minulosti. Vyhlásil to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Pohodlná cesta z krízy vo forme zdieľania dlhov alebo tlačenia peňazí neexistuje, zdôraznil Schäuble na úvod rozpravy o budúcoročnom štátnom rozpočte v dolnej komore nemeckého parlamentu.

Minister dodal, že týmto princípom sa počas krízy riadila Európska centrálna banka (ECB) aj eurozóna pri rozhodovaní o finančnej pomoci krajinám v problémoch. Schäuble ďalej zdôraznil, že nezávislosť ECB treba chrániť a rešpektovať.