Kríza v eurozóne nečakane oslabila švajčiarske hospodárstvo

4.9.2012

ZÜRICH 4. septembra (WEBNOVINY) – Švajčiarska ekonomika v druhom kvartáli nečakane oslabila, pod čo sa podpísali negatívne dopady krízy v eurozóne na export krajiny.

Hrubý domáci produkt (HDP) klesol počas apríla až júna medzikvartálne o 0,1 %, pričom analytici očakávali rast o 0,2 %. Údaje o raste HDP v prvom kvartáli boli zároveň revidované nadol na úroveň 0,5 %.

Z údajov zverejnených v utorok ďalej vyplýva, že švajčiarsky export služieb v druhom kvartáli oslabil o 0,9 %, zatiaľ čo súkromná aj verejná spotreba zostali relatívne zdravé.

Rast súkromnej spotreby spomalil v druhom kvartáli na 0,3 % z úrovne 0,9 % v období januára až marca. V medziročnom porovnaní hospodárstvo Švajčiarska posilnilo v sledovanom období o 0,5 %. Analytici očakávali tempo expanzie až na úrovni 1,6 %.

V prvom kvartáli posilnil HDP Švajčiarska medziročne o 1,2 %. Švajčiarska centrálna banka vo svojej poslednej prognóze predpokladala, že ekonomika v druhej polovici tohto roka výrazne spomalí a za celý rok očakáva rast na úrovni 1,5 %.