Kríza v eurozóne sa podľa Bank of Italy takmer skončila

RÍM 12. júna (WEBNOVINY) – Vládna dlhová kríza v eurozóne sa z veľkej časti skončila a výnosy z dlhopisov krajín regiónu sú blízko k úrovniam, ktoré sú odôvodnené podmienkami v jednotlivých ekonomikách.

V utorok to vyhlásil viceguvernér talianskej centrálnej banky Salvatore Rossi. Rozpätie medzi talianskymi a nemeckými dlhopismi sa nachádza na úrovni 2,8 percentuálneho bodu, čo je výrazne pod vrcholom 5,5 percentuálneho bodu z roku 2011.

Stále sa však nachádza výrazne vyššie, než počas prevažnej časti poslednej dekády. „Dlhová kríza je vo veľkej miere za nami,“ povedal Rossi na konferencii v Miláne.

„Výnosy sa prevažne vrátili blízko k úrovniam, na ktorých by boli na základe technickej analýzy, ak by záviseli čisto od ekonomických faktorov danej ekonomiky,“ uviedol ďalej. Taliansky minister hospodárstva Fabrizio Saccomanni, ktorého vymenil na poste práve Rossi, niekoľkokrát vyhlásil, že výnosy z talianskych dlhopisov by mali klesnúť ešte viac.

V závere mája sa k vývoju krízy v eurozóne vyjadril aj guvernér slovinskej centrálnej banky Marko Kranjec. Podľa neho bude 17-členný blok potrebovať viac času, aby sa dostal z krízy. Na otázku, či nedávne údaje z francúzskej ekonomiky poukazujú na to, že kríza sa rozširuje do jadra eurozóny, Kranjec povedal: „Eurozóna je stále v kríze, musíme ešte čakať, aby sme sa z nej dostali“.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...