Kríza z roku 2008 sa v Čechách tento rok nezopakuje

9.1.2012

PRAHA 9. januára (WEBNOVINY) – Česká ekonomika vykáže v tomto roku nízky rast alebo mierny pokles. Kríza podobná tej z roku 2008 sa však nezopakuje.
Povedal to guvernér českej centrálnej banky Miroslav Singer. V rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnili na svojej internetovej stránke české Hospodářské noviny, Singer ďalej povedal, že inflačné a antiinflačné tlaky sa tento rok vyrovnajú.

"Kríza podobná tej v z roku 2008 sa nezopakuje. Na rozdiel od stavebníctva, podnikatelia neočakávajú pokles produkcie. Doposiaľ hovorili o prognózach niekoľkopercentného rastu, prinajmenšom v prvej polovici roku,“ povedal Singer a zároveň dodal, že pôjde o rok nízkeho a mierne negatívneho ekonomického rastu. Najnovšia oficiálna prognóza centrálnej banky počíta s tohtoročným rastom českej ekonomiky na úrovni 1,2 %.
Singer tiež zopakoval svoje negatívne stanovisko k možnému príspevku ČR na pomoci EÚ cez navýšenie vkladov v Medzinárodnom menovom fonde (MMF). Tvrdí, že úvery MMF niektorým európskym krajinám predstavujú vysoké riziko pre fond v pomere k jeho kapitálu a podľa neho programy MMF v Európe nefungovali veľmi dobre s výnimkou Írska.

Singer tiež konštatoval, že ho prekvapilo medziročné zrýchlenie inflácie v novembri na 2,5 %, čo je nad cieľovou 2-percentnou úrovňou centrálnej banky. Podľa neho sa pod to pravdepodobne podpísalo zvýšenie cien u maloobchodníkov, ktorí sa snažili vyrovnať zvýšenie dane z pridanej hodnoty na potraviny s účinnosťou od januára na 14 % z predchádzajúcej úrovne 10 %.