Krízový plán Bruselu je pripravený na použite, tvrdí Madrid

12.10.2012

TOKIO 12. októbra (WEBNOVINY) – Plán vykupovania dlhopisov z dielne Európskej centrálnej banky (ECB) je hotový a pripravený na okamžité použitie.

Vyhlásil to v piatok španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos.

V otázke možnej žiadosti o pomoc z krízového mechanizmu eurozóny, čo je podmienkou pre aktiváciu plánu ECB, podľa neho vláda v Madride neeviduje odpor zo strany svojich partnerov v rámci menovej únie.

„Ten nástroj je reálny, nie virtuálny. Pretože je reálny, je pripravený na využitie v ktoromkoľvek okamihu,“ povedal minister novinárom. Na otázku, či a kedy Španielsko požiada o pomoc, však priamo neodpovedal.

„Ten nástroj je tu. Je dostupný. Bude dostupný v októbri, v novembri, v decembri … Z vyhlásenia ECB jasne vyplýva, že úverová linka je pripravená na aktiváciu,“ zdôraznil de Guindos.

ECB minulý mesiac oznámila, že bude na sekundárnych trhoch v neobmedzenom množstve vykupovať dlhopisy s kratšou splatnosťou, aby problémovým krajinám eurozóny, akými sú Španielsko a Taliansko, zmiernila náklady na nové pôžičky. Banka však zasiahne iba v prípade, že dotknuté krajiny najskôr požiadajú o pomoc z krízových fondov eurozóny.