Kuchárky či školníci zarobia viac, minister uvoľní milióny

9.10.2013

Odporúčame aj:

Vláda chodí po Slovensku ako pojazdný cirkus, tvrdí Hlina

Ficova vláda rokovala v Handlovej, kraju odklepla miliónyBRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií uvoľní peniaze pre samosprávy na päťpercentné zvýšenie platov učiteľov v materských, základných umeleckých školách či družinách, ako aj nepedagogických pracovníkov.

O uvoľnení peňazí v stredu rozhodla vláda. Samosprávy na tretí štvrťrok 2013 dostanú 4 585 997 eur, z toho 361 157 eur je určených pre vyššie územné celky a 4 224 840 eur pre obce a mestá. Peniaze pre samosprávy uvoľnia do 29. novembra 2013.

Minister financií uvoľňuje ďalšiu štvrtinu predpokladaného objemu z balíka takmer 18,4 milióna eur určeného na platy týchto zamestnancov škôl.

Vláda minulý rok schválila päťpercentné zvýšenie miezd zamestnancov školstva, hoci školské odbory žiadali pridať desať percent do taríf. Zvýšenie o päť percent si vyžiadalo 68 miliónov eur.

Obrazom: Stredajšie rokovanie vlády v Handlovej

Pedagogickí zamestnanci základných a stredných škôl dostali zvýšenie priamo do taríf, ostatní prostredníctvom samospráv z balíka, ktorý je časťou zo 68 milióna eur určených na zvýšenie platov v školstve.

Z vyčlenenej sumy 4 585 997 eur pre tretí štvrťrok 2013 pôjde 361 157 eur pre vyššie územné celky a 4 224 840 eur pre obce a mestá. Prostriedky sa uvoľňujú ako bežné výdavky vo forme dotácie.

Pri postupnom uvoľňovaní peňazí ministerstvo financií sledovalo hospodárenie samospráv. „Ministerstvo financií SR bude naďalej monitorovať výsledky hospodárenia územnej samosprávy a sledovať plnenie Memoranda o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013, ktoré 18. októbra 2012 podpísala vláda SR so ZMOSom,“ uvádza sa v materiáli.

Samosprávy sa totiž v memorande zaviazali, že budú hospodáriť tak, aby pomohli dosiahnuť tohtoročný deficit verejných financií na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu.