Kukuricu a sóju ničí sucho, hrozí potravinová kríza

10.8.2012

RÍM/CHICAGO 10. augusta (WEBNOVINY) – Globálne znepokojenie z možného opakovania potravinovej krízy z roku 2008 sa vystupňovalo po zverejnení správy Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá ukázala, že ceny potravín v júli stúpli o 6 %, keďže úrodu kukurice a sóje v USA ničí najväčšie sucho za viac ako päť desaťročí.

Cena decembrových dodávok kukurice na chicagskej burze, ktorá od polovice júna vzrástla už o viac ako 60 %, v piatok stúpla na novú rekordnú úroveň takmer 8,30 USD za bušel a cena sóje poskočila o 3 %.

„Existuje potenciál pre podobný vývoj situácie, aká bola v rokoch 2007/08,“ povedal pre agentúru Reuters ekonóm FAO Abdolreza Abbassian. Index cien potravín, ktorý FAO zostavuje na základe mesačných zmien cien obilnín, olejnín, mliečnych produktov, mäsa a cukru, sa v júli dostal na úroveň 213 bodov, čiže o 6 % vyššie v porovnaní s júnom, kedy bol vo výške 201 bodov.

Rast indexu, ktorý nastal po troch mesiacoch jeho poklesu, spôsobilo najmä zdraženie obilia a cukru. Ceny mäsa a mliečnych produktov sa zmenili iba trochu, uviedla FAO v pravidelnej mesačnej správe. Väčšina vlád však zatiaľ nepodnikla nijaké obchodné intervencie.

Napríklad ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič tento týždeň povedal, že nevidí dôvod na podobný zákaz vývozu pšenice, aký krajina prijala v roku 2010. Nevylúčil však ochranárske exportné clá po skončení kalendárneho roku 2012.