Kupujete stratovú matku, odkazuje Miškov o kúpe SPP vláde

13.12.2012

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Juraj Miškov nechápe snahu štátu úplne ovládnuť spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP).

Možnosť odkúpiť 49-percentný podiel SPP vyrokoval štát s potenciálne novým vlastníkom minoritného podielu plynární, českou spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH).

„S transakciou ako takou nemám problém. Ako problém vnímam kúpu stratovej materskej spoločnosti. Ide iba o politické gesto premiéra Roberta Fica. Je to úplne zbytočné. Ak bude štát vlastniť 100 % akcií SPP môže výrazne narásť korupcia. Má to samé riziká a pozitíva nevidím žiadne,“ povedal na mimoriadnom rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru Miškov.

Štát sa nerozhodol, čo kúpi

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský upozornil poslancov, že štát ešte nie je definitívne rozhodnutý, či využije možnosť úplne ovládnuť materskú SPP. Do konca marca budúceho roka by už malo byť jasné, či štát pôjde do kúpy 49-percentného podielu SPP. Minister už aj v súčasnosti však vidí pozitíva po prípadnom ovládnutí SPP štátom.

Okrem toho, že bude mať štát v rukách samotnú cenotvorbu cien zemného plynu, bude štát aj pri vyjednávaniach o nákupných cenách plynu s Gazpromom. Podľa Malatinského sa totiž súčasní zahraniční akcionári SPP, firmy GDF Suez a E.ON Ruhrgas, nemuseli vždy snažiť pre Slovensko vyrokovať výhodnú nákupnú cenu plynu.

Minister Malatinský kúpu obhajuje

Na úkor Slovenska si mohli napríklad podľa ministra vyrokovať zahraniční investori lepšie zmluvy pre svoje materské spoločnosti vo svojich krajinách. „Nemáme na to dôkazy, ale existujú také indície,“ povedal Malatinský.

Minister ani nesúhlasí, že materská spoločnosť SPP, ktorá má na starosti obchod s plynom, je vždy stratová.
Stratu podľa neho vykazuje v priemere každý piaty rok, a to kvôli rokovaniam s Gazpromom o nákupných cenách plynu.

Na budúci rok je napríklad naplánovaná EBIDTA vo výške 50 mil. eur. Slovensko by mohlo odkúpiť 49 % akcií SPP za 58,8 mil. eur.

Ministri odblokovali predaj 49-percentného podielu SPP v stredu. Viac sa dočítate TU.