Kurz eura je príliš silný, varuje minister Moscovici

PARÍŽ 7. februára (WEBNOVINY) – Francúzsko bude aj naďalej zastávať názor, že výmenný kurz spoločnej európskej meny je pre zdravý vývoj európskej ekonomiky príliš silný. Vo štvrtok to vyhlásil francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

Predstavitelia Nemecka si naopak nemyslia, že by bol výmenný kurz eura nadhodnotený.

Podľa francúzskeho ministra financií Paríž nechce zvyšovať tlak na Európsku centrálnu banku (ECB) ani vyvolávať medzinárodné napätie. „To, čo my hovoríme, je, že medzinárodný menový systém musí prejsť reformami a stabilizovať sa,“ povedal minister.

. Po 6,5-percentnom posilnení počas posledných šiestich mesiacov bolo euro na štrnásťmesačnom maxime voči doláru a voči jenu bola spoločná európska mena najsilnejšia za posledných dva a pol roka, uviedol Moscovici. „Je to o tom, aby Európa pokojne vyriešila problém s výmenným kurzom bez toho, aby sa začala menová vojna, alebo sa zvyšoval tlak na ECB,“ dodal.

Moscovici chce s partnermi v eurozóne a skupine krajín G20 diskutovať o výmennom kurze eura. Ministri financií 17-člennej eurozóny najbližšie zasadnú 11. februára a schôdzka skupiny G20, ktorá združuje najdôležitejšie svetové ekonomiky, sa uskutoční koncom budúceho týždňa. „V pondelok sa stretáva Euroskupina a 15. a 16. februára je ministerská schôdzka G20, prvá pod ruským predsedníctvom … Nadnesiem túto otázku,“ povedal Moscovici v stredu.

Rozhovory o výmennom kurze oživil tento týždeň francúzsky prezident Francois Hollande, keď vyzval na dohodu o strednodobom cieli v oblasti výmenného kurzu eura. Vo svojom stredajšom stanovisku však nemecká vláda uviedla, že výmenné kurzy sa tvoria na finančnom trhu a Berlín nepovažuje kurz eura za nadhodnotený.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...