Kvalitu reštaurácií a hotelov bude štát merať certifikátmi

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Slovenské hotely, reštaurácie a iné zariadenia cestovného ruchu chce Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) hodnotiť národným systémom kvality.

V závislosti od kvality poskytovaných služieb by mohli subjekty pôsobiace v odvetví turizmu dostať zlatý, strieborný alebo bronzový certifikát.

Vyplýva to zo Stratégie rozvoja cestovného ruchu do roku 2020, ktorú v pondelok verejnosti predstavil František Palko, štátny tajomník MDVRR. Toto opatrenie by sa malo využívať v roku 2016.

„Pokiaľ subjekty cestovného ruchu nebudú dbať o kvalitu služieb, nikdy nebudeme konkurencieschopní voči ostatným krajinám,“ uviedol Palko na pondelkovej tlačovej konferencii. Kvalita služieb je podľa jeho slov jedným z hlavných kritérií, na základe ktorého sa turisti rozhodujú.

Cerifikátorom bude ministerstvo

Za dôležitú považuje zvyšovanie kvality nielen po technickej stránke, ale aj z hľadiska personálu.

Certifikačným orgánom, ktorý by hodnotil úroveň ponúkaných služieb, by podľa Palkových slov bolo samotné ministerstvo dopravy.

„Nemôžeme nútiť privátne subjekty, aby sa do toto systému zapojili,“ konštatoval. Avšak myslí si, že konkurenčný tlak bude pre ich prevádzkovateľov dostatočnou motiváciou.

V rámci stratégie rozvoja slovenského cestovného ruchu rezort dopravy uvažuje aj o finančnej podpore subjektov v cestovnom ruchu. Tie by si mohli prilepšiť v prípade, že turistov presvedčia, aby na Slovensku strávili viac ako päť dní.

„Predpokladom je, že priemerne by bol podporený jeden takýto päť a viacdňový pobyt sumou 30 eur pri návštevníkoch z bezvízových krajín a 60 eur pri návštevníkoch z krajín s vízovou povinnosťou,“ uvádza MDVRR v spomínanej stratégii.

Výška príjmu sa bude odvíjať od rastu výkonov oproti predchádzajúcemu roku a súčasne aj od dĺžky pobytu nad päť nocí.

Vláda o cestovnom ruchu

K prostriedkom z podpôr by sa tak mohli dostať cestovné kancelárie, ubytovacie zariadenia či dopravcovia.

Výšku ročných nákladov na túto iniciatívu ministerstvo odhadlo na 10,5 mil. eur (vychádzajúc z údajov roku 2012). Ďalších 200 tis. eur by predstavovali výdavky na administratívu a kontrolu.

Pri predpokladanom 10-percentnom raste výkonov v turizme ministerstvo očakáva pozitívny finančný efekt v sume 160 mil. eur. K podporám by sa mohli podnikatelia v cestovnom ruchu dostať už na budúci rok.

Stratégiou rozvoja cestovného ruchu do roku 2020 sa tento týždeň bude zaoberať aj vládny kabinet.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...