Kvôli americkému Fedu ceny ropy klesli, zlacnelo aj zlato

13.11.2013

NEW YORK 13. novembra (WEBNOVINY) – Ľahká americká ropa v utorok zlacnela o viac ako 2 USD za barel a dostala sa na nové 4,5-mesačné minimum. Dôvodom boli špekulácie, že americký Federálny rezervný systém (Fed) pravdepodobne zmierni svoj program menových stimulov.

Obmedzenie stimulov by zredukovalo ponuku lacných peňazí a pravdepodobne by zmenšilo záujem investorov o riskantné aktíva, ku ktorým patrí aj ropa.

Decembrové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 2,10 USD a uzavreli na úrovni 93,04 USD za barel. Decembrové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 59 centov a uzavreli vo výške 105,81 USD za barel.

Zlato v utorok zlacnelo o 1 %. Za posledné štyri obchodovacie dni si odpísalo takmer 4 %. Minulotýždňové prekvapujúco dobré údaje o tvorbe nových pracovných miest v USA totiž podporili špekulácie o tom, že Fed obmedzí nákupy dlhopisov do konca roka.

Opätovné posilnenie dolára a rekordná úroveň amerického akciového trhu podľa analytikov tiež zmenšovali príťažlivosť zlata ako bezpečného aktíva. Spotová cena zlata do 19:12 GMT klesla o 1,1 % na 1 268,81 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 9,90 USD, a to na úrovni 1 271,20 USD za uncu.