Kybernetický gang ukradol z bánk 45 miliónov dolárov

NEW YORK 10. mája (WEBNOVINY) – Globálny gang orientujúci sa na kybernetickú kriminalitu ukradol z dvoch blízkovýchodných bánk 45 mil. USD tak, že sa dostal do systémov firiem zabezpečujúcich používanie platobných kariet a vybral peniaze z bankomatov v 27 krajinách.

Informovala o tom vo štvrtok večer americká prokuratúra. Ide o jednu z najväčších bankových krádeží v histórii.

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo osem mužov, ktorí údajne tvorili newyorskú bunku zločineckej organizácie. Siedmich z nich zatkli. Údajný líder bunky bol zavraždený 27. apríla v Dominikánskej republike.

Podľa obžaloby gang prenikol do počítačov dvoch firiem zabezpečujúcich používanie platobných kariet. V decembri 2012 sa gang dostal do systému jednej takejto firmy v Indii a vo februári tohto roka do systému jednej firmy v USA. Mená firiem nezverejnili.

Hackeri zvýšili limity výberu prostredníctvom debetných kariet MasterCard, ktoré vydali Bank of Muscat v Ománe a National Bank of Ras Al Khaimah PSC v Spojených arabských emirátoch. Potom distribuovali falošné debetné karty spolupáchateľom, ktorí po celom svete v priebehu niekoľkých hodín z bankomatov vybrali milióny dolárov.

Predstaviteľov dvoch poškodených bánk sa agentúre Reuters nepodarilo vo štvrtok večer osloviť. Spoločnosť Mastercard vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že pri vyšetrovaní spolupracuje s úradmi. Zdôraznila pritom, že sa kybernetická krádež netýkala jej systémov.

(1 EUR = 1,3142 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...