Kyjev lacnejší plyn nekúpi, reaguje Gazprom na spor o cene

MOSKVA 26. marca (WEBNOVINY) – Plán Ukrajiny nakupovať viac plynu z Európy a znížiť jeho dovoz z Ruska nebude fungovať tak, ako si ho Kyjev predstavuje, pretože ceny európskeho plynu rastú.

Vyhlásil to šéf ruského energetického giganta Gazprom a naznačil tak, že v spore o ceny s Ukrajinou neustúpi.

Ukrajina, ktorá je tranzitnou krajinou pre viac ako polovicu plynu, ktorý Rusko vyváža do EÚ, požaduje od Moskvy zníženie cien. Kyjev tvrdí, že dohoda z roku 2009 nastavila ceny absurdne vysoko a plyn chce radšej nakupovať od Európy.

Spotové ceny plynu však v Európe nedávno dosiahli nové maximá, povedal v pondelok šéf ruského Gazpromu Alexej Miller.

„Cena plynu, ktorú na Ukrajinu dodáva Rusko, je podstatne nižšia než súčasná spotová cena európskeho zemného plynu. Tú by si Ukrajina nemohla dovoliť zaplatiť, je totiž takmer dvakrát vyššia, než čo si na základe dlhodobej zmluvy účtuje Gazprom,“ vyhlásil Miller.

Gazprom na Ukrajinu dodáva plyn za fixnú cenu 430 USD za 1000 kubických metrov. To je síce viac než priemerná spotová cena plynu z Európy, európske ceny však stúpajú. Trh v EÚ je okrem toho veľmi volatilný – v piatok spotová cena zemného plynu na londýnskej burze pre neobvykle chladné počasie stúpla na približne 630 USD za 1000 kubických metrov, už v pondelok však klesla na približne 420 USD. Kyjev začal s dovozom malého objemu plynu z Európy minulý rok a zo stredoeurópskeho regiónu chce ročne importovať až 8 mld. kubických metrov, ktorými chce nahradiť drahé dodávky z Ruska. To výmenou za zníženie ceny plynu žiada okrem iného zapojenie Ukrajiny do obchodnej únie pod vedením Moskvy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...