Kým bude inflácia mierna, ECB úrokové sadzby nezvýši

BERLÍN 12. júla (WEBNOVINY) – Úrokové sadzby v eurozóne zostanú na nízkej úrovni a pokiaľ pretrvá súčasná mierna inflácia, je možné aj ich ďalšie zníženie.

Vyhlásil to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Praet. ECB sa pred týždňom vzdala svojej tradičnej politiky, ktorá spočíva v tom, že sa nezaväzuje k budúcej výške úrokov.

Banka totiž uviedla, že jej úrokové sadzby budú na terajšej alebo nižšej úrovni „dlhšie obdobie“.

Prvýkrát tak ECB povedala aké sadzby v budúcnosti plánuje udržiavať. „Časový rámec je z nášho pohľadu naviazaný na to, či inflačný trend zostane pod kontrolou,“ spresnil pre denník Handelsblatt Praet. „Kým bude tento trend pokračovať, zostanú kľúčové sadzby na súčasných úrovniach, alebo sa ďalej znížia,“ dodal člen ECB.

Európska centrálna banka minulý týždeň ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,5 %. Banka nezmenila ani sadzbu pre jednodňové sterilizačné operácie, ktorá je na úrovni 0 %, a sadzbu pre jednodňové refinančné operácie ponechala vo výške 1 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...