Lekári sa s poisťovňou na nových zmluvách stále nedohodli

3.7.2012

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa opäť nedohodla so zástupcami všeobecných lekárov.

Po utorkovom rokovaní s predstaviteľmi združení ambulantných lekárov o tom informoval generálny riaditeľ poisťovne Marcel Forai.

„Od 1. januára 2012 sme navýšili všeobecným lekárom platby o 7 %, v rámci terajších rokovaní sme ich postupne zvýšili zo 6,5 % na úroveň 8 %, čiže celkovo hovoríme o 15-percentnom zvýšení oproti vlaňajšku. To však nebolo zo strany Slovenskej lekárskej komory a Zdravity akceptované,“ doplnil Forai.

Dodatky podpísalo viac ako 70 % špecialistov ktorým ich VšZP zaslala, zatiaľ čo u všeobecných lekárov to bolo 45 %.

„Nechápeme reakciu Zdravity a SLK, keď VšZP dala verejný prísľub, aby občan nemusel platiť a oni napriek tomu vyzývajú na platenie v hotovosti,“ povedal Forai. Obidve združenia tak podľa jeho slov berú pacientov za rukojemníkov.

Poisťovňa plánuje zasielať nové zmluvy priamo všeobecným lekárom a nie zástupcom SLK a Zdravity, pričom lekárom ponúkne rovnaké navýšenie platieb ako tým, ktorí už zmluvy podpísali. „Nechceme asymetrie v systéme,“ vysvetlil Forai.

Zdôraznil však, že pacienti nebudú nútení platiť v ambulanciách, keďže VšZP im potrebnú starostlivosť uhradí. Verejný prísľub na úhradu zdravotnej starostlivosti aj nezmluvným lekárom bude podľa generálneho riaditeľa poisťovne platiť až do odvolania, počíta však, že až do konca tohto roku.