Lekári a sestry majú vzájomnú spoluprácu aj na papieri

22.10.2012

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Nový začiatok vzťahov sestier a lekárov. Tak označila predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Iveta Svetlanská podpis dohody o spolupráci s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Obe strany sa v pondelok dohodli, že budú spolupracovať a koordinovať svoje kroky tak, aby boli súčinné v riešení stavovských problémov. Spoločný má byť napríklad postup pri kolektívnom vyjednávaní, zmluva má zároveň zabezpečiť rozvoj dialógu medzi oboma stranami pri rozdielnych názoroch.

Vyšlú signál do regiónov

Sesterské odbory očakávajú podporu lekárov pri tvorbe a pripomienkovaní novej legislatívy pre ostatných zdravotníckych pracovníkov, ktorá by mala stanovovať princípy spravodlivého odmeňovania a nediskriminačný prístup voči ostatným skupinám pracovníkov v zdravotníctve.

„Vyšleme tak pozitívny signál k zdravotníkom v regiónoch, ktorí sú dlhodobo traumatizovaní rozdielnymi prístupmi zamestnávateľov k riešeniu platových dekrétov a pracovných náplní sestier a pôrodných asistentiek,“ uviedla Svetlanská.

Ako pokračovala, cieľom oboch odborových združení je dodržanie memoranda, v ktorom sa vláda zaviazala riešiť systémové opatrenia v zdravotníctve ako adekvátne platby od poisťovní, transparentné výberové konania, či zavedenie trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti štatutárov zdravotníckych zariadení.

Ako Svetlanská zdôraznila, snahou sesterských odborov je i naďalej apelovať na ústavný súd, aby čo najrýchlejšie rozhodol o tom, či je zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek v súlade s ústavou. V tomto smere sa vyjadrila, že si vážia podporu lekárskych odborov.

Spojenectvo teší aj odbory

Predseda LOZ Peter Visolajský opätovne ako už niekoľkokrát predtým povedal, že stoja na strane sestier.

„Veríme, že ústavný súd rozhodne v blízkej dobe a nenechá niekoľko desiatok tisíc zdravotných sestier a pôrodných asistentiek v neistote,“ vyhlásil Visolajský.

Ako doplnil, v nemocniciach sú si sestry a lekári najbližšími spolupracovníkmi a podpisom dohody chceli dať jasnú odpoveď všetkým svojim neprajníkom, ktorí by v nich chceli vidieť rivalov. „Odteraz bude úsilie LOZ o kvalitnejšie slovenské zdravotníctvo a všeobecne dostupnú zdravotnú starostlivosť koordinované so spriazneným Odborovým združením zdravotných sestier a pôrodných asistentiek,“ povedal Visolajský.

Lekárski odborári sú presvedčení, že spojenie síl je najlepším prostriedkom dosiahnutia kvalitnejšieho slovenského zdravotníctva. „Pred nami stoja mnohé problémy, ktorých sa chceme spoločne zhostiť,“ ukončila Svetlanská. Prvou spoločnou akciou sesterských a lekárskych odborov má byť akcia zdravotníkov V4, ktorá sa uskutoční na konci novembra.