Lekárske odbory začali protikorupčnú kampaň, nechcú úplatky

13.8.2012

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) v pondelok odštartovalo protikorupčnú kampaň „Ďakujem, úplatky neberiem!“, ktorej cieľom je zlepšiť vzťah medzi pacientom a lekárom a zabezpečiť transparentnejšie prostredie v zdravotníctve Lekári, ktorí sa do iniciatívy zapoja, budú mať pripnuté odznaky s heslom kampane a zároveň budú súčasťou zoznamu na webstránke LOZ, kde si ich pacienti môžu vyhľadať.

„Chceme, aby pacienti vedeli, že do nemocnice netreba ísť s obálkou, aby si svojich lekárov, ktorí neberú úplatky, vyhľadávali a chodili práve za nimi, a na druhej strane aby sa lekári prihlasovali k našej iniciatíve a tak pomohli zlepšiť slovenské zdravotníctvo,“ povedal právnik LOZ Anton Chromík.

Zvažujú založenie protikorupčnej linky

V záujme LOZ je aj zriadenie protikorupčnej linky ako ďalší krok k zlepšeniu vzťahov pacient – lekár.

Návrh na zriadenie takejto linky dalo LOZ ministerstvu vnútra, nakoľko podnety od pacientov by podľa predsedu LOZ Petra Visolajského mali riešiť orgány činné v trestnom konaní.

Aktuálne sa návrh nachádza na ministerstve zdravotníctva, kam ho vnútro posunulo.

Lekári tak v súčasnosti čakajú od rezortu zdravotníctva odpoveď.

„LOZ funguje z príspevkov, nie sme schopní sami prevádzkovať túto linku,“ povedal Visolajský. Zároveň podotkol, že prioritou je, aby táto linka v prípade, že bude zriadená, bola predovšetkým dobre spropagovaná.

„Na danej linke by pacient dostal aj podrobné informácie, ako má v danej situácii postupovať. Zároveň by sme informáciu o fungovaní protikorupčnej linky vyvesili vo všetkých ambulanciách lekárov, ktorí by sa zapojili do kampane,“ povedal Visolajský.

Na odpoveď stále čakajú

LOZ ešte začiatkom tohto roku predstavilo protikorupčné opatrenia riaditeľom nemocníc. Podľa Visolajského doteraz žiadnu odpoveď nedostali.

Protikorupčné opatrenia, ktoré opätovne zašlú novým riaditeľom nemocníc na pripomienkovanie, chcú v budúcnosti presadiť aj ako návrhy zákonov.

„Uvedomujeme si svoj diel zodpovednosti a nechceme len žiadať lepšie sociálne zabezpečenie, ale aj dávať, teda zlepšovať kvalitu zdravotných služieb,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský