Letecká spoločnosť Ryanair očakáva pomalší rast zisku

DUBLIN 20. mája (WEBNOVINY) – Írsky letecký prepravca Ryanair ukončil minulý finančný rok s rekordným ziskom, v nasledujúcich dvanástich mesiacoch však počíta s výrazným ochladením rastu.

Čistý zisk najväčšieho nízkonákladového prepravcu v Európe vo finančnom roku do konca marca vzrástol o 13 % na 569 mil. eur.

Analytici oslovení spoločnosťou ho očakávali v priemere na úrovni 558 mil. eur. Ryanair ďalej v pondelok informoval, že v aktuálnom finančnom roku počíta s rastom zisku o najviac 5 % na 600 mil. eur, zisk by však medziročne mohol aj stagnovať okolo hodnoty 570 mil. eur.

Očakávané spomalenie firma zdôvodňuje vyšším cenami palív a letiskovými poplatkami, ako aj pokračujúcou recesiou v EÚ. Ryanair očakáva, že počet prepravených osôb sa v aktuálnom roku zvýši o 3 % po náraste o 5 % za dvanásť mesiacov do konca marca 2013.

Ryanair plánuje v rokoch 2014 až 2018 nakúpiť 175 nových lietadiel Boeing 737-800, spolu za 15,6 mld. USD. Počet lietadiel spoločnosti sa tak zvýši zo súčasných 300 na 400, keďže 75 starších lietadiel prestane používať.

Ryanair vlani na pravidelných linkách z Bratislavy prepravil 875 tis. cestujúcich, čo bolo medziročne menej o takmer 134 tis. osôb, resp. o 13,3 %. Počas tohtoročnej letnej sezóny bude prevádzkovať na bratislavskom letisku 59 letov týždenne do 16 destinácií vo Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Írsku, Francúzsku a Belgicku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...