Letiská preplácali letenky zo štátneho, aby si udržali linky

5.12.2013

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Žilinské letisko podporovalo bývalú pravidelnú linku Českých aerolínií (ČSA) medzi Prahou a Žilinou aj z dotácií od štátu. Ako informovali vo štvrtok Hospodárske noviny (HN), uhrádzalo im nepredané letenky, aby si stratové letecké spojenie udržalo. Zo Žiliny letelo do Prahy podľa novín napríklad poloprázdne lietadlo, súkromný dopravca však dostal zaplatené, akoby bola linka vypredaná.

„Letisko do istého počtu cestujúcich pokrývalo náklady dopravcu,“ potvrdil Ivan Hečko, generálny riaditeľ Letiskovej spoločnosti Žilina, ktorá letisko prevádzkuje. Európska komisia pre takéto praktiky pohrozila Slovensku pokutou a letisko muselo časť dotácií štátu vrátiť. ČSA pravidelnú linku z Prahy do Žiliny následne zrušili a tržby žilinského letiska sa prepadli.

Bývalý riaditeľ Letiska Sliač Ľubomír Krupár tvrdí, že peniaze štátu používalo neoprávnene viac menších slovenských letísk. Podľa neho vraj vedeli, že podpora na udržanie pravidelných liniek nemá oporu v pravidlách Európskej únie a bolo len otázkou času, kedy sankcie prídu. Krupár pre HN povedal, že existovala dohoda o mlčanlivosti k prípadu. Pre riziko pokuty bola podľa neho zrušená aj pravidelná linka ČSA z Prahy do Popradu.

Súčasný riaditeľ Letiska Sliač Marián Bubeliny odmietol, že by aj ich letisko podporovalo pravidelnú linku ČSA. Prevádzkovanie pravidelných liniek na menších letiskách je stratové. „Preto si myslím, že aj terajšia snaha letísk Žilina, Poprad a Sliač obnoviť linku do Prahy je iba politikárčením, bez reálneho základu a dôvodu na úspech,“ uviedol Krupár.

Podľa návrhu štátneho rozpočtu na rok 2014 sa má podpora leteckej dopravy o rok znížiť zo súčasných 6 mil. eur na 1 mil. eur. Štát chce podľa HN postupne presúvať bremeno letísk na samosprávy, teda tak, ako to pri podpore menších regionálnych letísk funguje v zahraničí. Letisko Žilina dostalo v rokoch 2007 až 2013 dotácie od štátu v objeme 12,326 mil. eur, Letisko Bratislava 13,889 mil. eur, Letisko Poprad – Tatry 11,949 mil. eur, Letisko Košice 5,018 mil. eur, Letisko Sliač 3,942 mil. eur a Letisko Piešťany 1,918 mil. eur.