Líder gréckej strany nechce pomoc, Gréci si poradia sami

1.6.2012

ATÉNY 1. júna (WEBNOVINY) – Líder gréckej politickej strany Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA) Alexis Tsipras by zrušil program pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ pre Grécko.

Pre internetový portál enikos.gr to vyhlásil vo štvrtok. Podľa jeho slov to ale neznamená, že krajina bude musieť opustiť eurozónu. „Musíme zrušiť záchranný program, ktorý vedie ku katastrofe,“ vyhlásil Tsipras. „Nahradíme ho národným plánom na oživenie ekonomiky,“ dodal.

Šéf strany SYRIZA, ktorá je v predvolebných prieskumoch tesne druhá za Novou demokraciou, ďalej uviedol, že by rokoval o novom záchrannom pláne. Líder prieskumov, strana Nová demokracia, je zástancom záchranného programu, ktorý vypracoval MMF a EÚ.

Vplyvný poradca nemeckej vlády Peter Bofinger sa minulý týždeň vyslovil za opätovné prerokovanie podmienok medzinárodnej finančnej pomoci Grécku. Pôvodné podmienky totiž podľa jeho slov vychádzali z príliš optimistických predpokladov o hospodárskom raste.

Nekontrolovaný odchod Grécka z eurozóny môže spôsobiť reťazovú reakciu a viesť k podobným následkom, aké mal kolaps americkej banky Lehman Brothers, ktorý v roku 2008 naštartoval globálnu finančnú krízu, varoval ekonóm v rozhovore pre agentúru Reuters.