Lídri eurozóny odobrili vytvorenie bankového dohľadu

14.12.2012

BRUSEL 14. decembra (WEBNOVINY) – Lídri krajín eurozóny na tohtotýždňovom summite formálne odklepli návrh na vytvorenie jednotného bankového dohľadu.

Podľa kompromisnej dohody, ktorú na stredajšom stretnutí odsúhlasili ministri financií eurozóny, bude jednotný bankový dohľad vykonávať Európska centrálna banka (ECB) prostredníctvom tzv. rady dohľadu.

Každý štát v nej bude mať jedného člena a jeden hlas. Členom budú automaticky všetky štáty eurozóny, ostatné krajiny Európskej únie sa budú môcť o členstve samé rozhodnúť.

Jednotný bankový dohľad by mohol odštartovať už 1. marca 2014. Únia by pritom mala priamo kontrolovať iba banky, ktorých aktíva prevyšujú sumu 30 mld. eur. Centralizovanému dohľadu by mali podliehať aj banky s aktívami vyššími ako 20 % výkonu ich domácej ekonomiky. „V tejto situácii to pre slovenský bankový trh znamená, že skoro tri štvrtiny nášho bankového sektora budú patriť pod európsky dohľad,“ povedal vo štvrtok minister financií Peter Kažimír.

Premiér Robert Fico dohodu ministrov financií uvítal. Obával sa totiž, že by sa na konkrétnej dohode bankového dohľadu premiéri pre rozdielne postoje na summite nezhodli. „Jednotný bankový dohľad je samozrejme len jeden z troch pilierov bankovej únie,“ skonštatoval Fico s tým, že o zvyšných dvoch pilieroch by mali lídri krajíny eurozóny začať rokovať už budúci rok.