Litva a Lotyšsko odmietajú referendum o eure

VILNIUS 29. marca (WEBNOVINY) – Ministri financií Litvy a Lotyšska vo štvrtok odmietli možnosť usporiadať referendum o vstupe ich krajín do eurozóny.

Reagovali tak na slová poľského ministra financií Jaceka Rostowského, ktorý označil plebiscit o vstupe Poľska do spoločnej menovej únie za nevyhnutný.

Lotyšsko a Litva to však nevidia podobne a napriek problémom eura chcú nasledovať tretiu pobaltskú krajinu Estónsko a vstúpiť do eurozóny. Verejnosť je pritom v tejto veci rezervovanejšia.

Podľa lotyšského ministra financií Andrisa Vilksa by však o tejto veci mali rozhodnúť poslanci a nie občania. Poukázal na náročnosť ľudového hlasovania a možné „provokácie“.

Jeho litovský rezortný kolega Rimantas Sadzius podotkol, že občania sa k euru nepriamo vyjadrili v referende o vstupe krajiny do EÚ v roku 2004. Podľa jeho slov budú krajiny po prijatí eura „viditeľnejšie pre investorov“ a európsku menu označil za „spoločný geopolitický cieľ“ oboch štátov, ktoré do začiatku 90. rokov boli súčasťou niekdajšieho Sovietskeho zväzu.

Podľa ich poľského kolegu Rostowského by však o vstupe krajín do eurozóny mali rozhodnúť občania v referende. Zdôraznil, že žiadna vláda nemôže priviesť krajinu do eurozóny bez toho, aby sa k tomu vyjadrili jej občania. Vypísanie referenda o pristúpení k európskej jednotnej mene podporil tento týždeň aj premiér Donald Tusk, krajina však predtým potrebuje zmeniť svoju ústavu.

K prijatiu spoločnej meny sa Poľsko zaviazalo v rámci členstva v Európskej únii, aktuálne ho však odmietajú takmer dve tretiny jeho obyvateľov. Varšava stanoví oficiálny časový plán vstupu do menovej únie až po parlamentných voľbách v roku 2015.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...