Londýn od apríla škrtne dávky pre nových imigrantov

20.1.2014

LONDÝN 20. januára (WEBNOVINY) – Veľká Británia od apríla nebude poskytovať nezamestnaným imigrantom z iných členských krajín Európskej únie príspevky na bývanie.

Uviedli to dvaja predstavitelia britskej vlády. Minister práce a dôchodkového systému Iain Duncan Smith a ministerka vnútra Theresa Mayová konštatovali, že konajú po tom, ako dôkazy ukázali, že britských zamestnancov vytláčajú migranti.

Predstavitelia EÚ však už skôr obvinili vládu Davida Camerona z toho, že robí paniku v otázke imigrácie v rámci Európskej únie.

Od apríla noví imigranti z Európskej únie nebudú môcť dostať dávky v nezamestnanosti známe ako príspevok uchádzačom o zamestnanie, ani príspevky na bývanie, uviedli Smith a Mayová. „Od začiatku apríla úplne zrušíme oprávnenie na príspevky na bývanie pre túto skupinu (uchádzačov o zamestnanie z EÚ),“ napísali ministri v článku pre denník Daily Mail.

Cameronova vláda sa snaží čeliť popularite britskej Strany nezávislosti (UKIP) sprísnením pravidiel v oblasti prisťahovalectva a sociálnych dávok. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že imigrácia je pre britských voličov jedným z najväčších zdrojov obáv.

Predstavitelia podnikateľov však upozorňujú, že ťažko nachádzajú nízko kvalifikovaných zamestnancov, aby pracovali na takých slabo platených pozíciách, aké často obsadzujú prisťahovalci.