Londýn odložil zákon o baleniach cigariet, WHO sa to nepáči

LONDÝN 15. júla (WEBNOVINY) – Britská vláda dočasne odložila svoj plán úplne zakázať zobrazovanie obchodných značiek na obaloch cigariet s tým, že chce počkať na dopad obdobného opatrenia v Austrálii.

Krok uvítali predstavitelia tabakového priemyslu, ochrancovia zdravia ho kritizujú.

„Potenciál štandardizovaného balenia cigariet na zníženie počtu fajčiarov berieme veľmi vážne. Vzhľadom na líšiace sa názory sme sa však rozhodli počkať, kým bude takéto opatrenie mať merateľný dopad v Austrálii, a potom urobíme rozhodnutie vo Veľkej Británii,“ povedal minister zdravotníctva Jeremy Hunt.

Podľa prieskumu, ktorý Londýn zverejnil, pritom 53 % respondentov podporuje zavedenie jednotných obalov cigariet.

„Vláda odkladá rozhodnutie napriek jasným dôkazom a miesto toho reaguje na mýty, ktoré opakuje tabakový priemysel, priemysel, ktorý je dobre známy zatajovaním pravdy o svojich smrtiacich produktoch,“ reagoval hovorca britskej spoločnosti na výskum rakoviny Cancer Research UK.

Huntom ohlásený odklad je v nesúlade s proklamovanou podporou Veľkej Británie pre rámcovú dohodu o kontrole predaja tabaku z dielne Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Podľa WHO jednotné balenie zvýši dosah varovaní o škodlivosti, zabráni tomu, aby si spotrebitelia mysleli, že niektoré produkty sú menej škodlivé, a urobí tabakové produkty menej atraktívne pre dospelých aj deti.

Nezáväzná zmluva je základom zákona, ktorý schválila austrálska vláda v roku 2012, a podľa ktorého sa cigarety musia predávať v obaloch bez odlišujúcich farieb alebo log, s názvom produktu zobrazeným štandardizovaným malým typom písma, varovaniami o škodlivosti fajčenia a s fotografiami ukazujúcimi ochorenia spôsobené fajčením.

Ukrajina, Kuba, Honduras a Dominikánska republika zákon spoločne napadli na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...