Londýn špekuluje s členstvom v EÚ, referendum teraz nechystá

LONDÝN 14. januára (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron v pondelok bagatelizoval vyhliadky, že sa vo Veľkej Británii v blízkom čase uskutoční referendum o členstve krajiny v Európskej únii.

Cameron by mal o tejto téme hovoriť aj na budúci týždeň v dlho očakávanom prejave. Cameron v pondelok pre rozhlasovú stanicu BBC povedal, že referendum v krátkom čase by bolo „nesprávnou voľbou“.

Hoci by Veľká Británia podľa Cameronových slov po vystúpení z EÚ „neskolabovala“, premiér jasne uviedol, že je v britskom záujme ostať členskou krajinou EÚ.

Cameron podľa vlastných slov plánuje znovu otvoriť rokovania o vzťahoch Veľkej Británie a EÚ. Zároveň bude hľadať podporu verejnosti pre novú dohodu. Cameron vyjadril presvedčenie, že má spojencov vo svojom úsilí získať od Bruselu viac právomocí.
Úniu nevydierajú
Britský premiér David Cameron v pondelok odmietol kritiku, že sa v súvislosti s možným referendom o vystúpení krajiny z 27-členného bloku snaží Európsku úniu „vydierať“. Cameron to povedal pred očakávaným prejavom, v ktorom by sa mal budúci týždeň vyjadriť na tému prípadného referenda o tejto otázke.

„Nikoho nevydieram,“ povedal šéf britskej vlády v pondelkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC. „Británia, takisto ako akákoľvek iná európska krajina, má plné právo povedať, že sme členmi tohto klubu… že platíme dosť veľa za to, aby sme boli členmi tohto klubu,“ uviedol. Cameron pritom zdôraznil, že stále podporuje členstvo Británie v EÚ.

„Nemyslím si, že je v našom záujme opustiť Európsku úniu,“ vyhlásil. Zároveň si však položil rečnícku otázku, či by Británia „skolabovala“, ak by z EÚ skutočne vystúpila. „Samozrejme že nie. Môžeme si vybrať aj odlišnú cestu. Otázkou však je, či je v našom národnom záujme,“ vysvetlil. „V súčasnosti množstvo ľudí hovorí, že by chceli byť v Európe, ale nie sú úplne spokojní so všetkými aspektmi tohto vzťahu a chcú, aby sa zmenil. To je aj môj pohľad,“ uzavrel Cameron.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...