Lotyšsko bude od nového roku osemnástym členom eurozóny

BRUSEL 9. júla (WEBNOVINY) – Ministri hospodárstva a financií Európskej únie odobrili v utorok vstup Lotyšska do eurozóny.

Krajina sa tak stane od 1. januára 2014 osemnástym členom Európskej menovej únie.

„ECOFIN uskutočnil konečné rozhodnutie, ktorým Lotyšsku schválil od roku 2014 členstvo v eurozóne,“ informovalo súčasné litovské predsedníctvo EÚ.

„Lotyšsko bude vydávať eurobankovky a mince od 1. januára 2014,“ uvádzajú ministri v spoločnom stanovisku. Konverzný kurz lotyšského latsu voči euru bol stanovený na úrovni 0,701804 LVL/EUR.

Európska komisia (EK) aj Európska centrálna banka (ECB) ešte v júni skonštatovali, že krajina splnila všetky podmienky na to, aby začiatkom budúceho roka vstúpila do spoločnej menovej únie. Podľa ECB je však potrebné, aby Lotyšsko aj po vstupe do menovej únie pokračovalo v rozpočtovej konsolidácii.

Pobaltská krajina, ktorá spolu s Rumunskom a Bulharskom patrí k najchudobnejším štátom v Európe, v rokoch 2008-2009 prešla vážnou krízou. V reakcii na prepad ekonomiky zaviedla jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe.

Riga chce národnú menu lats vymeniť za euro aj preto, aby sa priblížila Západu a znížila svoju previazanosť s Ruskom, s ktorým má komplikované vzťahy.

Záujem o vstup však je obojstranný, keďže ide o signál investorom, že menová únia sa nerozpadá, ale rastie. Predpokladá sa, že v roku 2015 by do nej mala vstúpiť aj posledná z pobaltských republík, Litva. Estónsko euro používa od roku 2011.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...