Lotyšsko pre agrodotácie hrozí vetovaním rozpočtu EÚ

21.11.2012

RIGA 21. novembra (WEBNOVINY) – Lotyšsko je pripravené vetovať dlhodobý rozpočet Európskej únie, ak nedostane lepšie podmienky pri poľnohospodárskych dotáciách. V stredu to uviedol tamojší premiér Valdis Dombrovskis.

„Ak budú naše záujmy úplne odignorované, nevylučujeme možnosť veta,“ povedal Dombrovskis.

Hoci ďalej uviedol, že lídri by nemali podľahnúť emóciám pri hrozbách vetom, zároveň vyhlásil, že Lotyšsko je rozhnevané návrhom, aby jeho farmári dostávali iba 53 % priemeru poľnohospodárskych dotácií v EÚ.

V súčasnosti Lotyšsko dostáva 35 % priemeru dotácií EÚ, avšak tvrdí, že by sa mali dotácie pre jeho farmárov zvýšiť až na 80 % priemeru EÚ.

Mimoriadny summit o rozpočte, ktorý začne vo štvrtok, pritom nasleduje po tvrdých vyjadreniach najmä zo strany Veľkej Británie, ktorá spolu s ďalšími čistými prispievateľmi do rozpočtu únie žiada výrazné škrty vo výdavkoch.

Kým Európska komisia pôvodne navrhovala rozpočet prevyšujúci 1 bil. eur, skupina krajín vyžadujúcich škrty chcela jeho skresanie až o 200 mld. eur. Aktuálny návrh komisie hovorí o škrtoch na úrovni zhruba 75 mld. eur, čo však taktiež znamená významný zásah do politiky súdržnosti.